17 mei 2010
In het kader van het themajaar ´Hond & Kennis’ plaatsten wij de afgelopen maanden steeds een informatief artikel over de behoeften van honden op onze website. Door goed te letten op wat een hond nodig heeft, kun je hem een beter leven bieden. In dit laatste artikel over behoeften van de hond, vindt u informatie over zijn behoefte aan goede voeding
Een goede voeding staat aan de basis van een gezonde en fitte hond. Om zich goed te voelen moet uw hond genoeg goede voeding binnenkrijgen en niet te veel voeding of verkeerde voeding. Goed eten houdt uw hond gezond en zorgt er ook voor dat hij zijn natuurlijk voedselzoekgedrag en eetgedrag kan uitvoeren. Dat maakt dat een hond niet alleen in zijn buik, maar ook in zijn hoofd voldaan wordt.
Wat is goede voeding? Daarover zijn vreemd genoeg de meningen verdeeld. Dat begint al bij de discussie of een voeding die dichtbij de voeding van de wolf staat voor onze honden de beste is. Immers, door de eeuwen heen is onze hond van wolf tot hond geworden. Dat heeft uiterlijke veranderingen met zich meegebracht, maar ook inwendige. Het lijkt logisch te vermoeden dat de honden die het beste konden overleven op de etensresten van mensen, door selectie zich ook het beste konden voortplanten. Aan de andere kant…wellicht waren het juist de honden die goed in de natuur hun kostje bijeen scharrelden die hun eigenschappen doorgaven? Helaas is er weinig objectief onderzoek gedaan naar wat de beste voeding voor onze honden is. Fabrikanten doen vaak onderzoek, maar dat richt zich met name op hoe hun voer verbeterd kan worden. Die verbetering kan ook liggen op het gebied van smaak en houdbaarheid. En dat hoeft zeker niet in te houden dat het gezonder wordt voor de hond.
Wat weten we wel? We weten welke basisvoedingsstoffen een hond nodig heeft. Net als mensen, heeft een hond eiwitten, vetten en koolhydraten nodig. De verhouding waarin deze nodig zijn, is wel anders dan bij mensen. Eiwitten vormen de bouwstenen van het lichaam. Tijdens de groei zijn ze nodig, maar ook daarna. Er is immers altijd iets te herstellen in het lijf. Vetten en koolhydraten zorgen voor de energie om dingen te kunnen doen. Verhoudingen zijn belangrijk. Te weinig is niet goed, maar te veel ook niet. Behalve deze voedingsstoffen die de hond in relatief grote hoeveelheid nodig heeft, heeft hij ook in mindere hoeveelheden vitamines en mineralen nodig. De hoeveelheden van vitamines en mineralen mogen dan kleiner zijn, ze zijn wel onmisbaar. Een teveel of te weinig van vitamines/mineralen of een disbalans kan vervelende gevolgen hebben. Tot slot bevat veel eten vezels, vezels binden zich aan vocht en hebben zo invloed op de passage van eten door het maag-darmkanaal. Uiteraard is water ook een onderdeel van een goede voeding. Vers drinkwater moet altijd ter beschikking staan van de hond.
Verder weten we dat een hond moet kunnen knagen. Knagen schraapt de tanden schoon en geeft de hond de mogelijkheid aan zijn natuurlijke knaagbehoefte te voldoen. Knaagmateriaal moet veilig zijn en de hond niet onnodig dik maken.
Er wordt gedacht dat honden al lang overleven van onze etensresten en ons afval. Hondenvoer, voer dat speciaal voor honden wordt gemaakt en verkocht bestaat nog niet zo heel lang. En toch is er tegenwoordig een breed scala aan producten verkrijgbaar. Grofweg is het volgende te verkrijgen:
- Blikvoer, ook wel zachtvoer genoemd
- Brok (en dat weer in verschillende types)
- Diner dat met water moet worden aangelengd
- Rauwvoer/versvleesvoer
De meeste voertypes zijn tegenwoordig compleet voer. De producent heeft er voor gezorgd dat alles wat de hond nodig heeft (behalve water) in het voer zit. Er mogen dan geen vitamine/mineralenpreparaten worden toegevoegd omdat dit de balans kan verstoren.
Er is dus veel keus en het is lastig om te bepalen wat voor een individuele hond de beste keus is. Jonge dieren hebben een andere voedingsbehoefte dan volwassen dieren, grote een andere dan kleine. Te veel of te weinig voeren kan leiden tot overgewicht of ondergewicht. Beide zijn slecht voor de gezondheid van de hond! Een verkeerde balans in de voeding kan ook nare gevolgen hebben.
Wat opvalt is dat honden in onze tijd (net als mensen overigens) vaker aan overgevoeligheid lijken te lijden. Jeuk, haaruitval of maag-darmklachten kunnen het gevolg zijn. Opnieuw is er te weinig onderzoek gedaan om hiervoor duidelijke redenen aan te wijzen. Een mogelijke oorzaak kan gevormd worden door de stoffen die aan voer worden toegevoegd om het meer smaak, geur of kleur te geven, of om de houdbaarheid te verlengen. Deze stoffen, additieven, genoemd, geven bij mensen soms ook overgevoeligheidsreacties. Wanneer honden op een voer worden gezet dat geen toevoegingen bevat, gaan de klachten soms over. Soms niet. Het kan namelijk ook zijn dat de hond allergisch is voor eiwitten van een bepaald type. Dan kan het helpen om de hond over te zetten op een voer dat ander type eiwitten bevat, of minder eiwitten of geen eiwitten, maar kleinere bouwstenen van eiwitten, die door het lichaam niet als eiwitten worden herkend. Een hond kan echter ook overgevoelig zijn voor iets anders dan voeding, bijvoorbeeld voor vlooienbeten of voor iets in huis. En jeuk, haaruitval of maag-darmklachten kunnen ook door een ziekte veroorzaakt worden. Het is dus lastig om duidelijk aan te wijzen wat de overgevoeligheid veroorzaakt. Wanneer een stof echter niet nodig is voor de gezondheid van het dier, lijkt het echter logisch deze zo min mogelijk in zijn voedsel te willen hebben.
Welke keuze voor uw hond goed is, is een keuze die u zelf moet maken, kijkend naar de gezondheid van uw dier, naar de mogelijkheden van uw portemonnee. Dierenartsen en fokkers kunnen u adviseren, maar bedenk dat zij niet altijd voedingsdeskundigen zijn en soms ook geleid worden door eigen ervaringen of financiële afwegingen die voor u of uw hond niet passend zijn. Zeker bij gevoelige honden lijkt het logisch om te streven naar een zo natuurlijk mogelijke voeding.
Meer lezen? Word lid, steun de honden en ontvang het informatieve Nieuwsmagazine drie maal per jaar.